Argentina, Chile, Uruguay

 21.12.2022 - 17.1.2023          

 

Zde více fotek a videa ke stažení.

 

Den treti. Ranni vystup na Fitz Roy.

Naše vánoce ;-) Stavení vánočního stromku, rozbalování dárků a stědrovečerní večeře

Koupačka našich bláznivějších členů výpravy v 9st vodě v tomto ledovci.

Den 5ty. Ráno tágem k ledovci Glaciar Perito Moreno, pak lodi k jeho jižní části, výstup na něj s občerstvením.

 

Chilský národní park Tores del Paine. Trek trvající 7 noci a 8 dní. Trek kde jsou Vasi největší kamarádi krosna, spacák, stan, karimatka, plynová bomba, vařič a ešus. A samozřejmě Jana a Evžen. Trek co přežijou jen borci, superborci, megaborci, ultraborci nebo ultraborkyně.

Nejdříve se jde kolem hor, dle modré čáry. Pak se postupně vchází do útrob, žluta a červena.

 

Prohlidka pristavniho mesta Punta Arenas ležícího v Magaljanes průlivu. V centru města je socha Magaljanese s místními domorodci.
Nejjiznejsi obchod Baťa v Punte. V prIstavu pak mega sextant a pěkný nápis Punta Arenas před rozbitým molem s racky a kormorány. Přejezd do nejjiznejšího kontinentalniho města na světě  Ushuaia.

    

Tak a tady je konec všech vlakovych zastávek na světě. Jižněji, už žádná vlaková zastávka není.

Tak a tady je nejjižnejší pošta na světě.

Tak a tady je konec všechny silnice. Silnice cislo3 ma svůj konec přimo zde. Jižněji, už žadná silnice neníé.

 

Výstup na blízký ledovec glaciar martial, ze kterého je pěkně videt na Ushuaiu.

Tak a tady výlet lodi k ostrůvku s tučňaky

Dnešní ranní vystup k lagune Esmeralda. Po cestě je vidět pěkně velká bobří přehrada. Má tak 1m do výšky a dlouhá je tak 20 až 30m.

 

Buenos Aires

 

Vodopády Iquazu

Uruguay

   

 

         

Tiera del fuego, španělsky Ohňová země, se nachází jižně od Punta Arenas, pod Magaljensuv průlivem. Název Ohňová země vznikl podle prvních průzkumníků těchto oblastí. Když připlouvali k pobřeží této země, viděli všude dým, protože zdejší domorodci založili ohně, aby průzkumníky odradili. Domorodci se jmenuji Yamaná. Domorodci se návštěvníků báli a tak vyvolávali tyto ohně, v domnění, že cizince odradí od vylodění. Průzkumníci z Evropy tedy nejdříve mluvili o Dýmové zemi, pozdeji o Zemi ohňů a až teprve později byla země nazývána Ohňovou zemí.
Průzkumníci a misionáři byli překvapení, že místní Yamana chodí spoře odění, a to i v zimě. Chtěli jim tedy pomoci a darovali jim v dobré víře evropské oblečení. Bohužel s tímto oblečením byli předány i evropské nemoce, hlavně spalnicky.
Společně s tím jim předávali i svůj způsob života, křesťanskou víru, snahu o křtění, školní docházku a zemědělství. Domorodci se do příjezdu Evropanů živili převážně lovem a rybolovem. V důsledku zemědělství došlo k tomu, že na tuhé zimy neměli dostatek podkožního tuku a umírali.
Argentinci si domorodce dnes připomínají nástěnými grafity a v muzejích.
 

A ucelenější fotky od Jirky - na tomto odkazu.

 

A zde jsou článeky z novin Metro: